تخریب و بازسازی ساختمان شامل پروسه هایی است که به شرح زیر می باشد:

بهسازی منزل

در هنگام بهسازی با اندکی تغییرات بر روی خانه می توان باعث افزایش قدمت و استحکام ساختمان شد. با این کار از فرسایش ساختمان جلوگیری شده و باعث بهتر شدن ساختمان می شوند.

نوسازی منزل

نوسازی ساختمان باعث افزایش طول عمر ساختمان و زیبایی آن می شود و از این رو افراد همواره مایل به بازسازی خانه می باشند. عملیات نوسازی از جمله اقداماتی است که باید به دست افراد ماهر و با تجربه انجام شود.

بازسازی منزل

پس از تخریب خانه مرحله بعدی بازسازی خانه می باشد که این امر سبب افزایش مقاومت منزل گشته و به زیبایی و مدرن تر شدن آن کمک خواهد کرد.

تعمیر منزل

هدف از تعمیر خانه، بهبود کالبد آن می باشد. تعمیر، عمر خانه را افزایش داده و از تخریب ساختمان جلوگیری می کند. در هنگام تعمیر باید از متریال های مرغوب استفاده نمود.

نگهداری منزل

پس از تخریب و بازسازی منزل یکی از مهم ترین عوامل، نگهداری آن می باشد. نگهداری خانه باعث می شود که دیگر خانه نیازی به تخریب و بازسازی نداشته و همین عامل باعث کاهش هزینه های تعمیر شما خواهد شد.

بازسازی منزل و خانه/ بازسازی منزل / بازسازی خانه / بازسازی مسکونی

بازسازی منزل و خانه شامل بخش های گوناگونی بوده که در ادامه به شرح هر کدام خواهیم پرداخت. بازسازی خانه باعث افزایش طول عمر ساختمان و زیبایی آن می شود.

بخش های مختلف منزل و خانه که نیاز به بازسازی دارند به شرح زیر می باشند:

دیوارها و سقف

از اصلی ترین و اولین بخش هایی که مورد بازسازی قرار می گیرد، سقف ها و دیوارهای خانه می باشد. طراحی سقف های کاذب و استفاده از کاغذهای دیواری و نقاشی کردن بر روی دیوارها می تواند باعث زیبایی و مدرن شدن خانه شود.

کفپوش

از دیگر مراحل بازسازی ساختمان، تعویض کفپوش ها می باشد. در این روش از کفپوش های مدرن و هماهنگ با دیوارها و نمای کلی ساختمان استفاده می شود.

بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

از آن جا که سرویس بهداشتی و حمام همواره در معرض آب و نم زدگی است، باید پس از مدتی استفاده، آن را تخریب کرده و مجدد بازسازی شود.

بازسازی اتاق خواب

بازسازی اتاق خواب بسته به سلیقه هر شخص داشته و باید با توجه به سلیقه و روحیات هر فرد بازسازی شود. بنابراین کفپوش، رنگ دیوارها، کمد دیواری و سایر لوازم موجود در منزل به سلیقه هر شخص وابسته می باشد.

بازسازی آشپزخانه

آشپزخانه قلب هر خانه ای بوده و باید به زیبایی و سلامت آن توجه ویژه ای نمود. کابینت های در نظر گرفته برای آشپزخانه باید متناسب با دیگر دکوراسیون های آشپزخانه انتخاب شود.

بازسازی درب پ پنجره ها

بازسازی و تعویض درب و پنجره ها علاوه بر زیبایی، باعث افزایش امنیت خانه نیز می گردد. همچنین با به کار گیری پنجره های دو جداره می توان باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش سر و صدا نیز شد.

بازسازی تاسیسات

بازسازی تاسیسات و لوله کشی های ساختمان باعث پیشگیری از تخریب ساختمان و نم زدگی می شود و شما با بازسازی تاسیسات می توانید باعث افزایش عمر خانه خود شوید

تخریب و بازسازی ساختمان/ بازسازی ساختمان / تخریب بازسازی

تخریب و بازسازی ساختمان دارای مراحل و اصولی بوده که ملزم به رعایت آن می باشیم. عوامل متعددی باعث می شود که افراد به تخریب و بازسازی ساختمان روی بیاورند که از جمله آن می توان به قدیمی شدن تاسیسات ساختمان، عدم نور کافی در طی روز، نامناسب بودن کفپوش خانه، قدیمی بودن معماری ساختمان، بد ساخت بودن ساختمان و … اشاره کرد.

در هنگام تخریب ساختمان باید به بخش های خانه نظیر اتاق خواب، سالن پذیرایی، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و … توجه نمود. با بازسازی ساختمان علاوه بر ترمیم و مستحکم کردن ساختمان، باعث زیبایی نیز خواهید شد. بازسازی ساختمان باعث پیشگیری از خرابی ساختمان شده و از این رو هزینه های شما را کاهش می دهد.

مزایای تخریب و بازسازی ساختمان

طراحی ساختمان بر اساس سلیقه و استانداردهای روز دنیا

کاهش هزینه های ترمیم ساختمان

ایجاد آرامش و امنیت در افراد

هماهنگی اجزای ساختمان با یکدیگر

افزایش امنیت خانه

در هنگام بازسازی ساختمان می توان با هزینه ای کم بهترین و امن ترین نما را برای ساختمان خود رقم زد. برای نتیجه بهتر کار، توصیه می شود از افراد متخصص و با تجربه کمک بگیرید تا باعث افزایش ایمنی و زیبایی ساختمان گردد. برای بازسازی ساختمان نیاز به صرف هزینه های بسیار زیادی نبوده و با کم ترین هزینه های ممکن می توان ساختمان را مطابق با سلیقه خود بازسازی کرد.

 

مراحل بازسازی ساختمان/مراحل بازسازی خانه /مراحل بازسازی منزل /بازسازی منزل

بازسازی ساختمان نیز مانند سایر کارهای ساختمانی دارای مراحلی می باشد. ساختمان ها به مرور زمان و با گذشت مدت ها از ساخت آن، نیاز به بازسازی دارند تا از فرسودگی آن جلوگیری کرده و علاوه بر آن باعث زیباتر شدن محیط و در نتیجه آرامش بیشتر شوند. پیش از بازسازی باید به مصالح به کار رفته در آن و قدمت ساختمان توجه نمود.

بررسی بخش های ساختمان پیش از بازسازی

پیش از بازسازی باید بخش های مختلف ساختمان مورد بررسی قرار گیرد که از جمله این بخش ها به شرح زیر می باشد:

بررسی ستون ها، سقف و دیوار ساختمان

از آن جا که سقف، ستون و دیوارها نقش مهمی در استحکام ساختمان دارند، اولین بخش هایی هستند که بازسازی می شوند و برای این کار تا رسیدن به آجر ساختمان را تخریب کرده و مجدد گچ کاری و سفید کاری انجام می شود. در صورتی که بخشی از دیوارها دچار نم زدگی شده باشد باید به طور کامل تخریب گردد.

سرویس بهداشتی و حمام

با گذشت زمان مقاومت عایق ساختمان کاهش یافته و باعث نم زدگی ساختمان می گردد از این رو بهتر است پیش از بروز این اتفاق، از آن جلوگیری نمود. برای این کار، کف ساختمان تخریب شده و مجدد عایق می شود. این مراحل بهتر است برای آشپزخانه و پشت بام نیز تکرار شود.

سقف کاذب

سقف های کاذب علاوه بر نظم بخشیدن به سیم کشی های ساختمان، باعث افزایش زیبایی ساختمان نیز می گردد. با به کار بردن این سقف ها در ساختمان می توان انواع نور پردازی ها را پیاده سازی کرده و باعث افزایش زیبایی ساختمان شد.

تعویض درب و پنجره ها

استفاده از پنجره های زیبا و دو جداره در هنگام بازسازی علاوه بر زیبایی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می گردد. همچنین با استفاده از درب های ضد سرقت می توان امنیت ساختمان را نیز افزایش داد.

تعویض کابینت های آشپزخانه

از آن جا که کابینت ها نقش بسیار زیادی در زیبایی آشپزخانه دارند، تعویض کردن آن ها باعث افزایش بسیار چشمگیر آشپزخانه می گردد.

بازسازی دفتر کار/ نوسازی دفترکار

بازسازی دفتر کار یعنی تغییر نمای کلی محیط کاری. هدف اکثر افراد از بازسازی دفتر کار زیبایی و در نتیجه افزایش اعتبار و بازدهی بیشتر کار می باشد. بازسازی دفتر کار و ایجاد تغییر و تحول در آن می تواند باعث افزایش مشتری و بالا رفتن روحیات کارکنان شود. از آن جا که مدرن و به روز بودن تاثیر زیادی در افراد و کسب وکار دارد، با بازسازی هر چند اندک دفتر کار می توانید باعث افزایش بازدهی کار و مشتریان شوید و همچنین دفتر را تبدیل به یک محیطی پویا و فعال نمایید.

با توجه به این که هر شخصی سلیقه ای جداگانه و خاصی دارد، بازسازی سبب می شود که محیط کار بر اساس سبک و سلیقه کارفرما طراحی گردد.

در هنگام بازسازی دفتر کار می توان از تجهیزات مدرن و روز مانند پارتیشن های دوجداره استفاده کرده تا علاوه بر زیبایی باعث کاهش سر و صدا و در نتیجه برقراری آرامش در دفتر شود.

بازسازی ساختمان و تعویض درب و پنجره های قدیمی با درب و پنجره های ضد سرقت می توان امنیت دفتر کار را افزایش دهده و همچنین باعث افزایش نورپردازی و زیبایی دفتر شود.

برای بازسازی ساختمان نیاز به صرف هزینه های بالا نبوده و می توان با کم ترین هزینه دفتر کار را به صورت شیک و مدرن بازسازی نمود. برای این کار باید از یک متخصص کمک گرفته تا با شناختی که بر روی نحوه بازسازی داشته و با استفاده از لوازم و تجهیزات مورد نیاز، دفتر شما را با کم ترین هزینه و در سریع ترین زمان ممکن بازسازی نمایند.

در هنگام بازسازی دفتر کار ابتدا باید قسمت های دفتر که نیاز به بازسازی دارند را شناسایی کرده و سپس بخش های مورد نظر ترمیم شوند. این کار باعث افزایش سرعت روند کار و کاهش هزینه های بازسازی خواهد شد.

چه زمانی باید اقدام به بازسازی ساختمان کرد؟

هنگامی که قدمت ساختمان ها بالا می رود، مقاومت اولیه خود را از دست داده و از این رو نیاز به بازسازی دارد. در هنگام بازسازی ساختمان ابتدا دیوارها را تا رسیدن به آجر تخریب می کنند و سپس مجدد گچ کاری را انجام می دهند و به این ترتیب باعث محکم شدن دیوارها می گردند.

هنگامی که تاسیسات ساختمان دچار فرسودگی شده باشد، باید محل قرارگیری تاسیسات را تخریب کرده و آن ها را تعویض نمایید و سپس قسمت تخریب شده را مجدد بازسازی نمود.

قدیمی شدن ساختمان نیز یکی دیگر از عواملی است که اقدام به بازسازی ساختمان می کنند. در این مواقع افراد با بازسازی ساختمان خانه را به شکل مدرن طراحی کرده و باعث زیبا شدن ساختمان می گردند.

نامناسب بودن کفپوش ها نیز از دیگر دلایل بازسازی ساختمان می باشد. در این مواقع کف ساختمان را تخریب کرده و با استفاده از کفپوش های مناسب و هماهنگ با دکوراسیون آن را می پوشانند.

عدم نور کافی نیز باعث می شود که افراد تصمیم به بازسازی ساختمان بگیرند. در صورت کم بودن نور محیط در طول روز پنجره ها را برداشته و با افزایش دادن سایز آن سبب افزایش نور ساختمان می شود.

همچنین می توان سقف های کاذب بر روی ساختمان طراحی کرده و با استفاده از این روش نورپردازی ساختمان را تغییر داده و باعث زیبایی خانه شد.

علاوه بر آن گاهی اوقات ممکن است که ساختمان قدمت زیادی نداشته و مالک مایل است تغییراتی در نمای ساختمان داده و دکوراسیون آن را بهینه نمود.

به طور کلی می توان گفت که با تخریب و بازسازی ساختمان باعث استحکام و افزایش زیبایی ساختمان شد. همچنین با استفاده از لوازم دوجداره می توان باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شد. علاوه بر آن، بازسازی ساختمان باعث افزایش ایمنی ساختمان می گردد.

تفاوت مراحل بازسازی در ساختمان های گوناگون

بازسازی اصطلاحی در معماری محسوب می شود که با توجه به نوع بستر مورد استفاده، معنای متفاوتی پیدا می کند، به همین علت با توجه به نوع ساختمان مراحل بازسازی ساختمان ، متفاوت خواهد بود که به طور عمده شامل موارد زیر می باشند:

 

رفع مشکلات و نواقص ساختمان از جمله تعمیرات کف و سقف

تخریب بخشی از سازه

مقاوم سازی و استحکام بخشی

تغییر کاربری

مرمت و نوسازی ساختمان های فرسوده

تعمیر تاسیسات ساختمان و…

مراحل بازسازی ساختمان

اولین مرحله از مراحل بازسازی ساختمان

استفاده از متخصصین حوزه ساختمان سازی و دریافت مشاوره اولین مرحله از مراحل بازسازی ساختمان است:

در امر بازسازی ساختمان استفاده از متخصصان این حوزه یک ضرروت بنظر می رسد، گروه های بازسازی با برنامه ریزی و ایجاد یک پروژه مدون، مرمت سازه را بر اساس اصول خاصی پیروی می کنند. از مزایای استفاده از متخصصان ماهر بازسازی، اطمینان از عملکرد مناسب و استفاده از مصالح مناسب در جهت تأمین امنیت، زیبایی و استحکام بخشی به ساختمان می توان نام برد.

 

اخذ مجوز های لازم مرحله بعدی از مراحل بازسازی ساختمان است:

در برخی مواقع در بازسازی ساختمان قرار است کاربری آن تغییر پیدا کند، به عنوان مثال یک منزل مسکونی به یک بنای تجاری تبدیل شود یا بالعکس، در این مواقع لازم است که از طریق مراجعه به شهرداری اقدامات لازم صورت گرفته و مجوزهای مربوطه اخذ شود. بر اساس شدت تغییراتی که در بازسازی بنا صورت می پذیرد، اخذ مجوز رده های متفاوتی خواهد داشت. فعالیت های که در جهت زیبا سازی درونی ساختمان صورت می پذیرند و تغییری در نقشه ساختمان ندارند، نیازی به گرفتن مجوز نخواهند داشت. بر اساس بخشنامه شهر داری ها اخذ مجوز برای تغییر در موارد زیر در مراحل بازسازی ساختمان ضروری بشمار می آید

جابجایی قسمت هایی از سازه

تخریب و حذف دیوارهای اصلی که بخشی از وزن ساختمان را بر عهده دارند.

تخریب وتغییر محل راه پله

ساخت دیوارهای جدید

تخریب یا باز سازی قسمت های اصلی بنا از مهمترین مراحل بازسازی ساختمان است:

در مبحث بازسازی گاهی لازم است بخشی از ساختمان تخریب یا جابجا شود، به عنوان مثال دیوار آشپزخانه برداشته شود یا محل پلکان تغییر پیدا کند، در این صورت در نقشه اصلی ساختمان تغییر ایجاد می شود که حتما باید تحت نظر متخصصین این حوزه صورت گیرد. قسمت های اصلی ساختمان که ممکن است به بازسازی نیاز داشته باشند و دقت در انجام کار آن ضروری بنظر می رسد، شامل موارد زیر است:

سقف

در سقف برخی از ساختمان ها مشکلات اساسی وجود دارد به عنوان مثال قسمتی از آن تخریب شده است یا از استحکام کافی بر خوردار نباشد. در این صورت به تخریب و ترمیم سقف که بخشی مهم از مراحل بازسازی ساختمان است، با توجه به نظر مهندسان مربوطه اقدام می کنیم.

ستون

یکی دیگر از قسمت های اصلی ساختمان در مراحل بازسازی ساختمان ستون ها هستند، ستون ها که وزن ساختمان را بر دوش می کشند در اکثر موارد نباید تخریب شوند و فقط به تعمیرات جزیی و بازسازی محدود نیاز پیدا می کنند، این عمل ممکن است به رفع نواقص و استحکام بخشی به پایه ها کمک کند.

دیوار

تخریب و جابجایی دیوار ها یکی از اصلی ترین مراحل بازسازی ساختمان سازه ها بشمار می روند، در نوسازی این بخش از آنجایی که وزن بخشی از ساختمان بر روی دوش دیوارهای اصلی است، به هیج وجه نباید تخریب شوند و توجه به این اصل ضروری بنظر می رسد. دیوار های فرعی را می توان در جهت افزایش فضا، زیباسازی و جلوه بخشی به بنا، تخریب کرد و دیگر دیوارها را که آسیب چندانی ندیده اند مرمت و بازسازی کرد، اما تخریب دیوارهای اصلی بدون نظر مهندسان می تواند آسیب های جبران ناپذیری به ساختمان و اهالی آن وارد کند.

بازسازی، زیبا سازی و طراحی داخلی آخرین مرحله از مراحل بازسازی ساختمان است:

طراحی داخلی و زیبا سازی آخرین مرحله از مراحل بازسازی ساختمان و نوسازی یک ساختمان به شمار می رود، که شامل موارد زیر می شود:

رنگ آمیزی یا استفاده از کاغذ دیواری  و دیوار پوش

تعویض کردن در و پنجره

بازسازی و تعمیرات تأسیسات داخلی

گچ کاری و کناف کاری

تعمیر یا تغییر کابینت

تغییرات در کاشی ها و سرامیک های قسمت های مختلف خانه از جمله کف ساختمان، آشپزخانه و سرویس بهداشتی

تغییر دکوراسیون داخلی

مدت زمان لازم در مراحل بازسازی ساختمان

با توجه به میزان بازسازی یک ساختمان مدت زمان متفاوتی برای هر بخش باید در نظر گرفت، اما به طور کلی از چند روز تا چند هفته برای تعمییرات ساختمانی زمان لازم است.

هزینه هر یک از مراحل بازسازی ساختمان

به دلیل نوسانات نرخ ارز و کاهش ارزش پول،  به تبع آن بازسازی و نوسازی ساختمان ها با افزایش قیمت مواجه شده اند، به همین دلیل توصیه می شود قبل از اقدام به تعمیرات سازه ، هزینه های مصرفی را بر آورد کنید.با توجه به افزایش هزینه ها، اگر با نظر کارشناس و مهندسان مربوطه نیازی به استحکام سازی وجود ندارد به مرمت و زیبا سازی مراحل بازسازی ساختمان اکتفا کنید.

بودجه بندی و برآورد هزینه

بعد از انتخاب یک پیمانکار بازسازی نوبت به بودجه بندی و برآورد هزینه از مراحل بازسازی می‌رسد. به این منظور به دو روش می‌توان عمل کرد. اول اینکه صرفاً مقدار مشخصی از بودجه را برای بازسازی در نظر گرفت و برآورد را در چهارچوب آن محدود کرد. در برآورد خود سعی کنید اول از همه چیز به پرسش‌های زیر پاسخ دهید.

بودجه شما برای بازسازی چقدر است؟

کدام بخش از خانه نیاز به بازسازی دارد؟

متراژ بخش انتخاب شده برای بازسازی چقدر است؟

به چه سبک و طرحی علاقه دارید؟

از چه مصالحی می‌خواهید استفاده کنید؟

قصد دارید از چه امکاناتی استفاده کنید؟

از طرفی هم می‌توانید با همفکری پیمانکار، برآورد هزینه دقیقی از آنچه که می‌خواهید را صورت دهید. ناگفته نماند که برآورد هزینه بازسازی به دلیل جزئیات فراوان همیشه دقیق نخواهد بود و هزینه کل بازسازی ممکن است کمتر یا بیشتر از برآورد باشد.

در برآورد هزینه باید ریزترین هزینه از جمله دستمزد‌ها و قیمت مصالح بر اساس کیفی مدنظر به دقت در نظر گرفته شود. برای اطلاع بیشتر در خصوص قیمت مصالح می‌توانید به صفحه قیمت مصالح کارگشا و برای اطلاع دقیق از دستمزدها و هزینه خدمات به صفحه مبلغ حقوق و دستمزد مراجعه کنید.

طراحی و ایده

بعد از مشخص کردن اینکه واقعاً چه انتظاری از مراحل بازسازی داریم، باید هر آنچه که در ذهن داریم را روی کاغذ پیاده کنیم. سلایق خود و دیگر اعضای خانواده را با تجربه کارفرما تلفیق کنید. سعی کنید در طراحی که صورت می‌دهید، همه قسمت‌های مختلف خانه که باید بازسازی شوند را در نظر بگیرید.

 طراحی و ایده از مراحل بازسازی

طراحی خانه بازسازی شده دید ابتدایی و کلی از نتیجه به شما می‌دهد. از این رو خواهید توانست در خصوص باب میل بودن تغییرات کوچک و بزرگ بهتر اظهار نظر کنید. ناگفته نماند اگر بازسازی شما به تغییر کاربری منجر شود، باید طرح خود را به تأیید مراجع ذی‌صلاح نیز برسانید.